Parking Pyrzowice Centralny

Kolejowa 44, Pyrzowice 42-625, tel: 791 050 635

Historia Portu Lotniczego Katowice


Historia Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach sięga II wojny światowej. To na terenach wiejskich w gminie Ożarowice powstały pierwsze 3 pasy startowe. W powojennej Polsce lotnisko służyło Wojsku Polskiemu i dopiero w 1966 roku port został udostępniony dla ruchu pasażerskiego. Pierwsza duża rozbudowa infrastruktury pasażerskiej lotniska miała miejsce w połowie lat 90-tych, kiedy to oddano do użytku nowy, zmodernizowany terminal pasażerski. Drugi, nowoczesny terminal B otwarto w 2007 roku, co pozwoliło zwiększyć przepustowość lotniska do 3,6 mln pasażerów.

Prace nad rozbudową Portu stale trwają. Obecnie planowana jest kolejna rozbudowa płyt postojowych oraz budowa trzeciego terminalu pasażerskiego. Problemem nie jest też tani i dobry parking w pyrzowicach, ponieważ infrastruktura prywatnych parkingów wokół Portu jest bardzo dobrze rozwinięta.

Dzięki tym inwestycjom, całkowity ruch pasażerski na lotnisku wzrósł w ciągu ostatnich dziesięciu lat ponad 4-krotnie: według danych Portu Lotniczego Katowice, w 2014 roku ilość pasażerów wyniosła prawie 2,7 mln osób i w ciągu 2015 roku ta liczba stale rośnie! Rekordowy pod względem ilości odprawionych podróżnych był czerwiec b.r., kiedy to odprawiono o 18% pasażerów więcej niż w tym samym miesiącu roku ubiegłego.

Kontakt:
Parking Centralny
ul. Kolejowa 44,
Pyrzowice 42-625
E-mail:
parkingcentralny@interia.pl